Costing U5-2020
{"name":"Costing U5-2020", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"Q1 : XYZ has the following cost components for 150,000 units of product for the year: Direct materials$300,000Direct labor150,000*Manufacturing overhead400,000*Selling and administrative expense450,000 *All costs are Fixed except for $100,000 of manufacturing overhead and $150,000 of selling and administrative expenses. The total costs to produce and sell 300,000 units for the year are :, Q2 :WZ firm produces 2,000 units and the total cost of production is $40,000. When they increase output to 2,200, the cost rises to $42,000. When the production hinges, the cost is $10,000. What is the fixed cost per unit when they produce 2,100 units?, Q3 : WZ firm produces 2,000 units and the total cost of production is $40,000. When they increase output to 2,200, the cost rises to $42,000. When the Production hinges, the cost is $10,000. What is the variable cost per unit when they produce 2,000 units?","img":"https://www.quiz-maker.com/3012/images/ogquiz.png"}
More Quizzes
Which of the Men on Boats Are You?
10546
Japanese American Internment
520
About Emily and Bentley part 2
8417
INTERNATIONAL TRADE AND BALANCE OF PAYMENT (www.tklesson.com)
75380
Discover How Ecological Succession Can Best Be Described As
201023971
Free Body Systems: Test Your Anatomy Skills Now
201032605
Free Spanish 1-30 Practice
201021861
Oracle Apex Testing: Challenge Your Low-Code App Skills
201038750
Free Spanish: Comprehension & Numbers
201026428
Daydream Test: Discover What Your Daydreams Say About You
201026428
Capstone Undergraduate Research
15821706
Free Texas Vehicle Inspector Practice Test
201023583