FLP Logo
Lesson 8: Making Money

Parent/Guardian Authorization: By checking this box and providing my name, child's name, and email address, I consent to allow my minor child to access QCU's online financial literacy program activities and agree to the promotion terms and conditions.
Parent First & Last Name:
Child First & Last Name
Parent Phone Number:
Parent Email:
At the start of the book, how much did Pauline and John-John spend on supplies?
$2
$4
$6
$8
Pauline and John-John did many things to advertise and attract customers. Can you find one below they did't try?
Shouting
Location change
Entertainment
A Sale
Decorations
Lemonde cups are on sale for .25₵, how much will 6 cups cost?
$1.00
$1.25
$1.50
$1.75
How many quarters would you need for 5 cups of lemonade at fifty cents each?
5
10
15
20
At the end of the book, did Pauline and John-John make any money?
Yes
No
How much money did they loose?
2 quarters = .50₵
4 quarters = $1
6 quarters = $1.50
8 quarters = $2
True or False: 10 dimes equals 1 dollar
True
False
If 4 lemons cost $1, how much does each lemon cost?
.25₵
.50₵
.75₵
$1.00
How much did Pauline & John-John make off of Rosa and the manicurists from the salon?
.50₵
.75₵
$1.00
$1.25
True or False? 25 nickels equals a dollar.
True
False
{"name":"Lesson 8: Making Money", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"hi","img":"https://cdn.poll-maker.com/43-1412867/img-9782.jpg?sz=1200"}
Make your own Survey
- it's free to start.